ماساژ بینی بعد از جراحی- اهمیت ماساژ بینی بعد از عمل


ماساژ بینی:

جراحی زیبایی بینی را که اصطلاحا رینوپلاستی می نامند یکی از جراحی های رایج بین افرادی که از ظاهر بینی خود ناراضی هستند می باشد. رینوپلاستی رایج‌ترین عمل جراحی زیبایی در ایران در طول سال‌های گذشته است. بینی یکی از مهم ترین و برجسته ترین عناصر صورت محسوب می شود. ظاهر بینی شما تاثیر مستقیمی در چهره و زیبایی شما دارد. همچنین بینی عملکرد حیاتی در ارتباط با عبور هوا و تنفس و تنظیم دمای هوا را برعهده دارد.در سال های اخیر جراحی های متنوع زیادی از سمت مردم تقاضا می شود. 

رینوپلاستی باتوجه به شرایط افراد مختلف، می تواند منجر به کوچک یا بزرگ نمودن سایز بینی، تغییرفرم بینی، پهن تر یا باریک تر کردن نوک بینی، تغییر ارتفاع یا طول بینی و از این دسته تغییرات گردد. بطور خلاصه عمل جراحی بینی موجب تغییر فرم بینی که با تغییر در ظاهر بینی یا همراه با تغییر در تیغه بینی می شود همراه است. ماساژ دادن استخوان‌های بینی و جای بخیه یکی از مراقبت‌های پس از عمل رینوپلاستی می‌باشد. ماساژ بینی بعد از عمل معمولا برای افرادی پیشنهاد می‌شود که استخوان‌های بینی آن‌ها جهت فرم دهی شکسته شده‌اند.

 

نحوه انجام ماساژ بینی بعد از جراحی

ماساژ بینی از هفته دوم عمل جراحی و بعد از برداشتن گچ بینی به افراد توصیه می شود. طریقه ماساژ دادن بینی به این صورت است که: در ابتدا رو به آینه بایستید سپس انگشت شصت در یک طرف نوک بینی و انگشت نشانه در طرف دیگر نوک بینی قرار گیرد. و بعد بصورت موازی به سمت بالا تا زیر ابروها ماساژ دهید. فشار ماساژ هنگام عبور انگشتان از کنار نوک و غضروف های بینی آرام انجام گیرد و هنگام عبور از کنار استخوان های بینی کمی محکم تر باشد. فشار ناشی از ماساژ باید به سمت کناره‌های بینی باشد و قسمت بالای پل استخوانی هیچ فشاری متحمل نشود.

اعمال هر گونه فشار به استخوان پل بینی سبب ایجاد تغییر در شکل و جابجایی استخوان‌ها خواهد شد و این امر باعث می‌شود استخوان‌ها بخوبی جوش نخورند. این کار بمدت دو تا سه دقیقه بطول می انجامد. دقت داشته باشید که قرار گرفتن صحیح انگشتتان موجب می‌شود که فشار مساوی و کافی به هر دو طرف بینی وارد شود و این موضوع بسیار با اهمیت است.

در مواقعی هم که پوست به قسمت زیرین چسبیده باشد می توان برای بهبود چسبندگی از ماساژ استفاده نمود. ماساژ دادن در این موقعیت به این صورت است که دو طرف لبه ی پوست را گرفته و سپس رها نمایید. این کار کمک بسیار موثری در جوش خوردن صحیح استخوان‌های بینی می کند و همچنین در شکل گیری و ظاهر مناسب هم کم موثر نیست.

جراحی های درمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.