جراحی آندوسکوپیک بینی و سینوس چیست ؟

جراحی آندوسکوپیک بینی و سینوس جراحی غیر تهاجمی است که جراح بدون برش و از راه سوراخهای بینی با تلسکوپهای مخصوص وارد بینی شده و مشکلات داخل بینی و سینوسها را برطرف میکند. با توجه به بزرگنمایی و دسترسی تلسکوپ به محل عمل دقت این متد نسبت به روشهای معمولی بالاست. افرادی که مبتلا به سینوزیت حاد و مزمن هستند یا پولیپ منتشر بینی دارند و بیمارانی که ندرتاٌ تومورهای خوش خیم و یا بدخیم داخل بینی و سینوس دارند میتوانند با دقت بالا و ریسک کم از طریق آندوسکوپی تحت عمل جراحی قرار گیرند. این متد جراحی در دهه های اخیر پیشرفت فراوان کرده است بطوریکه یک جراح مجرب میتواند از این طریق به قاعده جمجمه رسیده و بعضی از ضایعات و درگیریهای آن را بتنهایی و یا همراه با جراح اعصاب برطرف نماید. افرادی که بطور معمول از این طریق جراحی میشوند مبتلایان به سینوزیت مزمن و پولیپ منتشر بینی و سینوس هستند.

سینوزیت چیست ؟

هر گونه التهاب و تورم در مخاط داخلی بینی و سینوس، سینوزیت نامیده میشود. این التهاب ممکن است منشأ عفونی و یا غیرعفونی داشته باشد. بسته به طول زمان درگیری سینوسها، سینوزیت به دو نوع حاد و مزمن تقسیم میشود. علایم سینوزیت خود را بصورت سردرد و احساس پری در ناحیه صورت و پیشانی و ترشحات بینی که اکثراً از پشت بینی به داخل حلق ریخته و موجب گرفتگی صدا و بوی بد دهان میشوند، نشان میدهند. علامت غالب در سینوزیت حاد که معمولاً کمتر از یکماه طول میکشد، سردرد و علامت غالب در سینوزیت مزمن که طول آن حداقل سه ماه است بیشتر ترشحات پشت حلق و گرفتگی بینی میباشد. افرادی که آلرژی دارند و افراد سیگاری و کسانیکه اختلالات آناتومیک داخل بینی مثل انحراف شدید تیغه بینی دارند مستعد سینوزیت میباشند. بیماری که با علایم فوق مراجعه میکند توسط متخصص معاینه شده و جهت تأیید و بررسی گستردگی سینوزیت برای ایشان سی تی اسکن و یا آندوسکوپی تشخیصی  توصیه میشود. در سینوزیت حاد برای بیمار درمان دارویی، شستشوی مرتب سینوس و اقدامات مراقبتی تجویز میگردد. در سینوزیت مزمن ابتدا توصیه میشود که عوامل مستعد کننده مثل سیگار و آلرژی و ریفلاکس معده کنترل شده و سپس درمان دارویی بمدت حداقل سه هفته تجویز میگردد و در صورت عدم بهبودی جراحی عملکردی آندوسکوپسی سینوس انجام میشود. همانطوریکه اشاره شد در این جراحی بطور دقیق و با بزرگنمایی فقط بافتهای نواحی درگیر بدون صدمه زدن به نواحی دیگر اصلاح شده و راه تهویه سینوسها باز میشود و طی زمان علایم بیمار رو به بهبود خواهد بود.

اقدامات بعد از عمل جراحی آندوسکوپی سینوس

  1. درمان سینوزیت مزمن فقط به جراحی محدود نمیشود و اقدامات بعد از عمل و مراقبتهای بعد آن اهمیت بسزایی در روند بهبودی شما خواهند داشت.
  2. ویزیتهای دوره ای بطور مرتب بعد از عمل لازم است انجام شود، اولین ویزیت معمولاً 5 روز تا یکهفته بعد عمل است.
  3. درد بعد عمل و احساس پری و فشار روی سینوسها بعد عمل طبیعی است، در این صورت باید از مسکن خفیف مثل استامینوفن استفاده کنید. استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروییدی مثل بروفن و ایندومتاسین و… و همچنین آسپیرین ممنوع است.
  4. داخل بینی شما بسته به سلیقه جراح و نوع عمل تامپون و یا مش قابل جذب گذاشته میشود که اگر از نوع جذبی نباشد بعد 3 الی 5 روز توسط جراح خارج خواهد شد.
  5. در هفته های اول در داخل بینی ترشح و خونابه وجود دارد که بعد از خارج کردن مش بینی لازم است با سرم و سرنگ روزانه چند بار بطور مرتب شستشو دهید. در صورت استفاده از مش جذبی شستشو از روز پنجم شروع میشود. فین کردن در سه هفته اول بعد عمل ممنوع است.
  6. خونریزی اندک و ترشحات خونابه ای در هفته اول بعد عمل طبیعی است که کم کم با ادامه شستشو کمتر میشود. در صورت نیاز میتوانید از قطره فنیل افرین استفاده کنید، قطره فوق نباید بیش از 3 روز استفاده شود.
  7. فعالیتهای سنگین بدنی در دو هفته اول ممنوع است ولی بعد یک هفته میتوانید فعالیتهای شغلی تان را از سر بگیرید.
  8. در صورت بروز عطسه باید با دهان باز عطسه کنید.
  9. آنتی بیوتیک توسط جراحتان تجویز میشود که باید بدرستی مصرف شود، در صورت تب شدید، سر درد شدید، ترشحات آبکی از بینی، مشکلات بینایی و تورم چشم حتماً با جراح خود تماس بگیرید.

جراحی های درمانیمقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.