عوارض بعد از جراحی بینی و مراقبت های بعد از عمل بینی چیست؟


همه چیز در مورد جراحی بینی

جراحی بینی یک عمل جراحی است که معمولاً برای از بین بردن نقص زیبایی، ترمیم بینی پس از ضربه و یا رفع برخی مشکلات تنفسی انجام می شود. ممکن است این نواقص از هنگام تولد یا به صورت ژنتیکی وجود داشته باشند و یا ناهنجاری‌های ناشی از آسیب، مانند شکستگی بینی باشند. هدف از انجام عمل بینی این است که هماهنگی صورت و تناسب بینی را افزایش دهد. عمل بینی از اولین و متداول ترین عمل های زیبایی به منظور بهبود ظاهر افراد است که در دنیا طرفدارای بسیار زیادی دارد. به نقل از روزنامه‌ی دیلی‌میل انگلستان، سالانه 200 هزار نفر در ایران با هدف داشتن بینی‌های کوچک و صورت‌های زیباتر، عمل جراحی زیبایی بینی را انجام می‌دهند.

در حالی که عمل جراحی زيبایی بینی می‌تواند در کمتر از دو ساعت انجام شود، کل پروسه دریافت جراحی زیبایی بینی نیاز به چیزی بیشتر از یک تعهد زمانی دارد. اگرچه عمل جراحی ترمیمی بینی یک روش نسبتاً متداول است، اما این فرایند نباید با بی‌دقتی و خیلی سریع انجام شود. در واقع، آماده سازی برای عمل جراحی بینی باید از هفته‌ها قبل از عمل واقعی شروع شود تا نتایج دلخواه و بهبودی سریع فراهم گردد.

مراقبت های بعد از عمل بینی:

جراح جهت عمل زیبایی بینی به کمتر از دو ساعت زمان نیاز دارد، اما این در حالی است که فرد پس از عمل دوران نقاهت طولانی تری را باید پشت سر بگذارد تا از عوارض بعد از آن رهایی پیدا کند. دوران نقاهت این عمل و بهبود هر فرد متفاوت است. طول دوره بهبود پس از عمل بینی معمولا سه الی چهار روز است، و طول دوره پانسمان نیز با توجه به روند عمل و تشخیص پزشک جراح متفاوت می باشد، که معمولآ بین 6 الی 10روز است. کسب نتیجه رضایت بخش از عمل نیازمند مراقبت های بعد از عمل بینی است.

24 ساعت اول بعد از عمل سخت ترین زمان برای ریکاوری فرد است. در این مدت هنوز اثر داروهای بیهوشی از بین نرفته و در این زمان ممکن است کمی ورم، سردرد، کبودی و خونریزی بینی داشته باشد. بهتر است در این زمان فرد فقط استراحت کند و از مسکن های تجویز شده پزشک استفاده نماید.

 • حداقل تا 24 ساعت بعد از عمل از کمپرس سرد در اطراف بینی و زیر چشم برای کاهش کبودی و تورم استفاده کنید .
 • تا 24 ساعت از مایعات و غذاهای میکس شده و نرم استفاده کنید. از خوردن غذاها و میوه هایی که نیاز به جویدن داشته باشد مانند هویج و سیب و … بپرهیزید.
 • از خوراکی هایی که برای کاهش تورم صورت مفید است غافل نشوید. آب آناناس، آلوئه ورا و کرفس می تواند به کاهش تورم صورت کمک کند. برای بهتر شدن طعم آب کرفس می توانید آن را آب هویج مخلوط کنید.
 • از مسواک نرم استفاده کنید.
 • تا چند هفته اول از پایین انداختن سر و بلند کردن اجسام سنگین، همچنین فعالیت های شدید ورزشی خودداری کنید.
 • با دهان باز عطسه و یا سرفه کنید تا به بینی فشاری وارد نشود.
 •  بهترین زمان برای حمام کردن بعد از عمل بینی را حتما از پزشک خود سوال کنید.
 •  از خندیدن و حرف زدن زیاد در هفته های اول خودداری نمایید.
 • چسب زدن برای کاهش تورم و چسبیدن پوست بینی به اسکلت است پس در نحوه چسب زدن بینی دقت شود.
 • از فین کردن و فشار به بینی بپرهیزید چون ممکن است سبب خونریزی شود.
 •  هنگام استراحت و خواب چند بالش زیر سر خود بگذارید.
 •  از خوردن نمک خودداری کنید.
 •  بعد از جراحی بینی مسافرت با هواپیما در روزهای اول توصیه نمی شود.
 •  تا دو ماه نباید از عینک طبی یا آفتابی استفاده شود. میتوانید لنز را جایگزین کنید.
 •  کاهش تورم و چسبیدن پوست بینی بر اسکلت زمانبر خواهد بود بنابراین تورم در دوطرف بینی شما قطعا متفاوت خواهد بود، حتی اگر دو طرف آن یکسان عمل شده باشد. بنابراین نگران این موضوع نباشید.
 •  در روزها و ماه های اول بعد از عمل بینی فرم بینی شما کاملا مشخص نمی باشد بنابراین اجازه قضاوت به افراد دیگر را ندهید.

عوارض بعد از عمل بینی

درد

معمولآ پس از عمل رینوپلاستی درد کمی وجود خواهد داشت. ممکن است برای کاهش هر نوع درد و ناراحتی، مسکن تجویز شود، با این حال اغلب افراد لزومی به مصرف داروی مسکن نمی بینند. با این حال فرد ممکن است در اثر ورم ایجاد شده پس از عمل، کمی احساس ناراحتی و گرفتگی بینی کند. این حالت ممکن است شب هنگام و در وضعیت خوابیده به پشت، بدتر شود. فرد باید آگاه باشد که به هیچ وجه نباید آسپیرین یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی حاوی Motrin مثل ایبوپروفن، ادویل و نوپرین مصرف کند زیرا این داروها خون را رقیق کرده و می توانند موجب افزایش خونریزی شوتد.

کبودی

تغییر رنگی که در اطراف بینی و زیر چشم ها شکل می گیرد، عارضه ای مشترک میان تمام افرادی است، که تجربه عمل زیبایی بینی را دارند. پس از انجام جراحی کبودی ها با شکل و رنگ های مختلفی ایجاد می شوند. تغییررنگ های ایجاد شده در پوست از زرد کمرنگ تا بنفش پررنگ متغیر می باشند. این کبودی ها در اثر نشت خون از طریق مویرگ ها به بافت زیر پوست بروز می کند. بهبود این عارضه در پوست جای نگرانی ندارد زیرا پس از یک هفته به صورت کامل کاهش می یابد.

تورم

هرگونه جراحی در هر ناحیه ای از بدن، حتی ساده ترین عمل، بر اثر ضربه وارده به بافت ها آن ناحیه و اطراف آن را تحت تأثیر قرار داده و سبب بروز تورم می شود. میزان ورم نوک بینی در افراد مختلف متفاوت است. همچنین چنانچه عمل جراحی بینی به منظور بهبود تنفس انجام شده باشد، میزان تورم ایجاد شده نیز بیشتر خواهد بود. بخش اعظمی از تورم ایجاد شده نیز ناشی از تجمع مایع بوده که به صورت مستمر بین 2 تا 14 هفته التیام می یابد، پس از آن بینی فرم بهتری پیدا خواهد کرد.

 

عوارض بعد از جراحی بینی

روش های کاهش کبودی و تورم بعد از جراحی بینی

هر عمل جراحی، حتی عمل جراحی ساده، با ورم بافت اطراف ناحیه ی تحت عمل جراحی همراه است. میزان ورم نوک بینی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. چنانچه بینی هم از داخل و هم از خارج تحت عمل جراحی قرار گرفته باشد، همچنین چنانچه عمل جراحی بینی به منظور بهبود تنفس فرد انجام شده باشد، میزان ورم بیشتر خواهد بود. از مراقبت های بعد از عمل بینی به منظور کاهش تورم و تغییر رنگ پوست میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از کمپرس سرد در 48 ساعت اول بر روی بینی و نواحی میانی به منظور کاهش تورم وکبودی ضرورت بسیاری دار و یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از عمل بینی است.
 • تا 48 ساعت پس از عمل هیچ نوع نوشیدنی الکلی مصرف نکنید.
 • آب فراوان بنوشید.
 • از استعمال دخانیات امتناع کنید.
 • تا حد ممکن سر خود را بالا نگه دارید.
 •  از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید اجتناب کرده و در صورت لزوم از کرم های ضد آفتاب با SPF 30  استفاده نمایید.
 • بعد از جراحی بینی استخوانی از بالا کشیدن بینی و تنفس هوا با زور خودداری کنید.
 • از بینی تان در مقابل هر گونه آسیبی محافظت کنید.
 • از خاراندن بینی خود با دست جلوگیری کنید.
 • هفته اول پس از عمل در رژیم غذایی از مواد غذایی نرم استفاده شود.
 • مصرف سدیم را کاهش دهید.
 • حداقل به مدت دو هفته پس از عمل از فین کردن اجتناب کنید.
 • مقاربت جنسی تا 10 روزبعد ازعمل ممنوع می باشد.
 • از حمل وسیله های سنگین خودداری کرده وفعالیت های بدنی خود را مانند ورزش کردن وشنا محدود کنید.
 • تا هنگام برداشتن گچ بینی از حمام رفتن به ویژه حمام با آّب داغ خودداری کرده، که مبادا گچ شما درروزهای اول مرطوب گردد.

خونریزی

پس از رینوپلاستی بینی، در اثر ورم ایجاد شده، سوراخ های بینی دچار گرفتگی می شوند و در نتیجه باید تا کاهش ورم به مدت چند روز انتظار ترشحات موکوزی بیشتری را داشته باشید. همچنین هر زمانی که مسیرهای هوایی بینی مسدود شوند (مانند زمانی که دچار آلرژی یا سرماخوردگی شده اید)، غدد بینی بیش از حد طبیعی موکوز ترشح می کنند. این موکوز ممکن است با خونابه همراه باشد و تا زمانی که ترشحات زیاد و خونریزی شدید نیست، جای نگرانی وجود نخواهد داشت.

اگر دچار خونریزی شدید، باید طوری بخوابید که سرتان بالا قرار بگیرد. بر روی بینی و گردن و صورت کمپرس یخ بگذارید. وارد کردن فشار به دو طرف قاعده ی سوراخ های بینی کمک کننده است. همچنین می توان در سمتی از بینی که دچار خونریزی است، از اسپری دکونژستانت استفاده کرد و اگر خونریزی ادامه داشت، به پزشک مراجعه کنید.

بی خوابی

ممکن است برای کمک به خواب بیمار در شب، داروی آرام بخش تجویز شود. باید به خاطر داشت که مصرف این داروها موجب می شود که برخی افراد روز بعد از جراحی بینی احساس ضعف و سرگیجه داشته باشند. فردی که از این داروها مصرف کرده است، نباید رانندگی کند و یا سایر کارهایی که به تمرکز ذهنی بالایی نیاز دارند، انجام دهد. دیمن هیدرینات و دیفن هیدرامین از انواع داروهای آنتی هیستامین می باشند که دارای خاصیت آرام بخش جزئی هستند و می توان آن ها را بدون تجوز پزشک نیز تهیه کرد. از این داروها نیز می توان استفاده کرد.

تب:

پس از عمل رینوپلاستی افزایش درجه حرارت بدن تا 5/37 درجه طبیعی است که این افزایش دما به دلیل از دست دادن آب طبیعی بدن رخ می دهد. اما اگر تب بالای 37٫5 درجه ادامه داشت، باید به پزشک مربوطه مراجعه کنید.

 

 

عوارض بعد از جراحی بینی

چرا باید بعد از جراحی چسب بزنیم؟

چسب زدن بینی بعد از جراحی زیبایی بینی جهت کمک به کنترل ورم بینی انجام می شود. در هفته های اولیه بعد از جراحی بینی, ممکن است بینی متورم شود، به خصوص در اطراف نوک بینی. چسب زدن فشار کمی بر روی پوست ایجاد می کند تا از گسترش پوست و بافت نرم بینی جلوگیری کند. علاوه بر این، بعد از جراحی زیبایی بینی، شکل زیرین بینی با تغییر در شکل غضروف بینی تغییر یافته است. چسب زدن به پوست بینی کمک می کند تا سریعتر به فرم ایده آل خود نزدیک شود. بعد از انجام عمل بینی، به بیماران توصیه می شود كه حداقل دو هفته از چسب بینی  استفاده كنند. در طول این دو هفته جسب زدن  بر تورم و فرم گرفتن بینی اثر می گذارد. از هفته دوم، در انواع بینی چسب زدن فقط برای كاهش تورم اعمال می شود. با چسب زدن به بینی، به اطرافیان خود هشدار می دهید تا از تماس با بینی شما و یا شوخی و یا هر بی احتیاطی که  ممکن است به بینی شما آسیب برساندخودداری کنند.

نحوه ي درست چسب زدن چسب پس از عمل بيني:

1.ابتدا بينی و گونه هايتان را با آب ولرم و صابون بشوييد و يا به وسيله ي پنبه الكل بماليد و پاک كنيد. سپس نم پوست را با حوله  بگيريد و صبر كنيد كه كامل خشك شود.

2.از يك نوار چسب مناسب استفاده نمایید و بر اساس اندازه بيني تان 10 الي 12 سانت از آن را جدا كرده و به شكل هلالي در آوريد. آن را به زير بيني چسبانده طوري كه سوراخ ها بيني را بپوشاند. وسط نوار در زير بيني قرار مي گيرد و بقيه آن را بالا بياوريد. لبه هاي نوار را تا نزديكي چشم بالا بياوريد.

3.حال سه تكه نوار 3 تا 5 سانتي جدا كرده و روي عرض بيني قرار دهيد طوري كه مقداري از هر تكه چسب در زير تكه ي ديگر باشد.

4.بار ديگر يك تكه چسب به صورت عرضي روي بيني بچسبانيد و آرام آن را بماليد تا خوب روي لايه هاي قبلي قرار بگيرد.

5.در آخر تكه ي كوچك چسب را كه بيرون زده ب وسيله ي قيچي جدا كنيد.

جراحی بینی

جراحی های درمانیجراحی های زیباییمقالات منتخب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.