اتوپلاستی

اوتوپلاستی چیست؟

در این مطلب میخواهیم در مورد اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش صحبت کنیم.

اتوپلاستی از دو کلمه اتو به معنی گوش و پلاستی به معنی ترمیم یا بازسازی تشکیل شده است و به معنی جراحی است که جهت اصلاح شکل ظاهری گوش توسط جراح زیبایی گوش انجام می شود.

هرگونه جراحی اعم از کوچک کردن ، عقب بردن و تغییر شکل دادن یا اصلاح نواقص مادرزادی لاله ی گوش در این دسته بندی قرار می گیرند ولی عمل اتوپلاستیکه عمدتا انجام میشود شامل عقب بردن لاله گوش در مورد افرادی است که لاله گوش برجسته و جلوزده دارند به عبارتی زاویه بین گوش و سر در این افراد از 30 درجه بیشتر است.

این مشکل به صورت مادرزادی بروز می کند و معمولا با شروع فعالیتهای اجتماعی فرد و ورود او به اجتماع از سن 5-6 سالگی ممکن است به لحاظ روانی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد بنابرین اصلاح و جراحی آن حتی از سنین کودکی امکان پذیر بوده و موجبات پیشگیری از بروز صدمات روانی به فرد را فراهم می کند.این جراحی هیچگونه ارتباطی به قسمت های داخلی گوش نداشته و ارتباطی با وضعیت شنوایی یا ساختمان های داخلی گوش ندارد.گوش برجسته یا خفاشی می تواند به صورت یکطرفه یا دوطرفه باشد.معمولا نوع یک طرفه باتوجه به عدم تقارنی که ایجاد میکند بیشتر آزاردهنده هستند در هر صورت برای برطرف شدن آن اقدام به جراحی زیبایی گوش لازم است.

کاندید مناسب برای عمل اتوپلاستی کیست؟

افرادی که لاله گوش جلوزده دارند که این مسئله می تواند بعلت برجستگی و بزرگی و یا فرورفتگی وسط لاله گوش و یا عدم وجود و یا کمرنگ بودن برامدگی موازی لبه بالای گوش باشد کاندید عمل اتوپلاستی هستند.این عمل در سنین پایین و قبل بلوغ قابل انجام است.عمل اتوپلاستی از سنین 5-7 سال و قبل از ورود کودک به مدرسه و محیط اجتماعی به منظور جلوگیری از اثرات روحی و روانی منفی آن انجام می شود. در کشور ما با توجه به شرایط و نوع پوشش این مورد بخصوص در پسر ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.عمل اتوپلاستی در سنین بالا نیز انجام میشود و نتیجه عمل ارتباطی با سن بیمار ندارد.

عمل اتوپلاستی چگونه انجام میشود؟

عمل اتوپلاستی هم با بیهوشی کامل و هم با نیمه بیهوشی قابل انجام است.برش جراحی از پشت گوش انجام میگیرد بنابراین از روبرو هیچ آثاری از عمل ، برش و اسکار عمل وجود نخواهد داشت.برای عمل اتوپلاستی متد های مختلفی وجود دارد که عمدتا شامل عقب کشیدن لاله گوش و ایجاد چین موازی لبه ی لاله ی گوش(anti helix) می باشد.جزئیات روش ها ممکن است اختلافاتی با هم داشته باشند .

حین عمل قسمتی از غضروف لاله گوش طی عمل برداشته شده و قسمتی از آن توسط بخیه فرم داده شود و در نتیجه گوش به سمت عقب کشیده شود.در نهایت منطقه ای از پوست اضافی پشت لاله گوش نیز برداشته می شود.(concha)به طور تخصصی تر در افرادی که  anti helix ندارند(lop ear) متد های جراحی غضروف تضعیف شده و با بخیه چین فوق ایجاد شده و گوش عقب می رود و در افرادی که    concha  برآمده و بزرگ دارند lop ear قسمتی از غضروف آن ناحیه برداشته شده و با بخیه اصلاح میشود و در نتیجه گوش پوزیشن بالاتری پیدا میکند.

بعد از اتمام عمل ، گوش پانسمان میشود که عموما به مدت 2-3 روز روی گوش باقی میماند و بعد از این مدت میتوان پانسمان را از روی گوش برداشت.

جراح زیبایی گوش دکتر میلانی

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.