دوام نتیجه جراحی بینی چقدر است؟

اگر شما هم مانند خیلی از مردم به فکر انجام جراحی بینی هستید، مطمئنا نگرانی ها و سوال هایی در این باره دارید. شاید یکی از سوال هایتان این باشد که دوام نتیجه جراحی بینی بینی چقدر است؟ آیا این نتیجه دائمی است؟

حدود ده الی بیست سال پیش، مقدار زیادی از پوست و گاهی قسمت بزرگی از ساختار داخلی بینی بیمار در طول جراحی بینی (رینوپلاستی) برداشته می شد. این کار، در برخی موارد افتادگی نوک بینی یا حتی فروریختن کلی ساختار داخلی بینی را به دنبال داشت.

امروزه، جراحان بسیار احتیاط می کنند که به ساختار بینی بیمار آسیبی نرسد و تا حد امکان، همانطور که هست باقی بماند. از طرف دیگر، جراحی باید به گونه ای باشد که ظاهری جدید برای بیمار ایجاد کند که نه تنها متناسب اجزای صورت وی باشد، بلکه تنفس بیمار را هم دچار مشکل نکند و تا آخر عمر دوام بیاورد.

در طول جراحی بینی چه اتفاقاتی می افتد؟

 

 • در اغلب موارد، بیمار در بیهوشی عمومی فرو می رود.
 • سپس، جراحی می تواند به صورت باز (ایجاد شکاف بر روی کلوملا یا همان دیواره ی بین دو سوراخ بینی) یا بسته (ایجاد شکاف در داخل بینی و به صورت مخفی) صورت بگیرد.
 • تغییرات بینی مثل کوچک کردن سایز آن، از طریق همین شکاف ها انجام می شود. ممکن است جراح در مواردی خاص از غضروف گوش بهره بگیرد. جراح همچنین می تواند انحراف تیغه ی بینی را نیز اصلاح کرده و مشکلات تنفسی ناشی از آن را نیز حل کند.
 • در آخر و بعد از انجام تغییرات لازم در ساختار بینی، شکاف ها بخیه می شوند و پوست روی بافت ها را می پوشاند.
 • بلافاصله بعد از جراحی، بینی تا چند روز به منظور بهبودی گچ گرفته می شود.
 • با این وجود، ممکن است شما بعد از جراحی با مشکلات زیر روبرو شوید که موقتی هستند:
 1. شکاف دادن پوست باعث بروز مشکلات پوستی همچون حساسیت به چسب و پانسمان می شود.
 2. به دلیل خونریزی مداوم، بینی مدت کوتاهی شدیدا کیپ می شود.
 3. عوارض بیهوشی.

مراقبت های پس از عمل بینی

دوام نتیجه جراحی بینی  مادام العمر خواهد بود؛ به شرط آنکه مراقب آن باشید تا آسیبی وارد نشده و بد شکل نگردد. دوران نقاهت، چند ساعت پس از جراحی شروع می شود. بیمار باید از موارد زیر پرهیز کند تا از نتیجه ی مورد انتظار دور نشود:

 • شنا کردن
 • بلند کردن اجسام سنگین
 • فین کردن
 • جویدن بیش از اندازه
 • استفاده از عینک
 • مسواک زدن بطور شدید
 • بودن در معرض آفتاب
 • دویدن و سایر فعالیت های فیزیکی

بینی حداقل تا یک سال  ورم دارد که رفته رفته کمتر می شود.

گذر زمان و افزایش سن چگونه بر بینی اثر می گذارد؟

اگرچه تغییر ساختار بینی شما دائمی است اما جراحی بینی نمی تواند مانع گذر زمان و افزایش سن شود. هرچه شما پیرتر می شوید، بینی تان استحکام خود را به مرور از دست می دهد و کمی درازتر به نظر می آید. دلیل این امر این است که پوست و غضروف بینی شل می شوند و جاذبه ی زمین آن را به پایین می کشد. در همین حال، حجم استخوان بینی کوچک تر می شود.

 

در بسیاری از مواقع، این تغییرات به قدری جزئی و کوچک هستند که نیازی به جراحی ترمیمی نیست. جراحان ماهر و باتجربه تاثیر گذر زمان را پیش بینی کرده و ظاهر بینی را طوری انتخاب می کنند که حتی با وجود پیر شدن هم زیبا و متناسب باشد. اگر جراحی بینی با دقت و آینده نگری انجام شود، دوام نتیجه جراحی بینی همیشگی خواهد بود و شما می توانید از آن لذت ببرید.

دوام نتیجه جراحی بینی های گوشتی چقدر است؟

یک باور قدیمی وجود دارد که بینی های گوشتی پس از جراحی به حالت اولیه بازمی گردند.

معمولا در بینی های گوشتی، بافت پوست و گوشت بینی بیشتر از دیگر قسمت هاست؛ میزان غضروف در این نوع بینی ها کمتر از بخش های گوشتی آن است و ساختار استخوانی ضعیفی دارد. جراح بینی سعی می کند تا بین اجزا هماهنگی ایجاد نماید. در این نوع جراحی بینی، جراح با افزودن غضروف و استحکام بخشیدن به ساختار بینی، شکل دلخواه را به وجود می آورد.

در اصل، برگشت بینی گوشتی مانند برگشت بینی استخوانی است و تنها یک فرق کوچک در روش جراحی آنها و نوع مراقبت بعد از عمل وجود دارد. مردم به اشتباه تصور می کنند که بینی گوشتی پس از جراحی از فرم ایده آل خارج شده و نتیجه ی رضایت بخشی نخواهد داشت. در پاسخ به این تصور باید گفت که بینی های گوشتی به دلیل ضخامت بالای پوست، بعد از جراحی ورم بیشتری خواهند داشت که این ورم پس از مدتی از بین می رود.

جراحی بینی های گوشتی چه برگشت پذیر باشد، چه نباشد، بینی به آن فرم نامتناسب اولیه باز نخواهد گشت.

بینی تان را به دستان با تجربه بسپارید

دوام نتیجه جراحی بینی همیشگی است  که می تواند تاثیر زیادی بر ظاهر کلی چهره ی شما داشته باشد؛ پس انتخاب جراح حیاتی ترین مرحله ی پیش روست. شما برای انجام جراحی بینی باید جراح باتجربه ای را بیابید که توانسته عمل های سخت و پیچیده را بی خطر و مفید انجام دهد. میزان جراحی های اصلاحی و ترمیمی در میان جراحان ماهر فقط ۵ درصد است. در هنگام انتخاب جراح، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • نمونه ی مشابه شما را آخرین بار به چه شکلی انجام داده است؟
 • آیا نمونه کار و آلبوم دارد؟
 • آیا مجوز و گواهی معتبر و مرتبط با جراحی بینی که شما داوطلب آن هستید دارد؟
 • آیا با او احساس راحتی می کنید؟

به خاطر داشته باشید که بینی حداقل تا یک سال پس از جراحی متورم خواهد بود و تا یکسال پس از آن هم نمی توان راجع به نتیجه ی عمل قضاوت کرد. البته برای بسیاری از بیماران، نتیجه دائمی جراحی ارزش صرف کردن این وقت و هزینه را دارد.

اگرچه جراحی شکل و اندازه ی بینی شما را تغییر می دهد اما آن کسی را که هستید تغییر نمی دهد. عمل بینی به شما کمک خواهد که اعتماد به نفس از دست رفته ی خود را دوباره پیدا کنید و آن را بالا ببرید. دوام نتیجه جراحی بینی همیشگی و واقعی است.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.