عمل انحراف بینی بدون عمل زیبایی

وقتی که حرف از جراحی بینی می شود، تقریبا همه ی تصورات به سمت عمل زیبایی بینی می رود. اما جراحی بینی کاربردهایی فراتر از زیبایی دارد و برای بهبود عملکرد بینی هم به کار می رود. البته که وظیفه ی اصلی بینی، تنفس است و تعهدی راجع به زیبایی صورت بر عهده ندارد و جراح بینی هم این نکته را می داند. در بعضی مواقع بیماران مشکلی با ظاهر بینی خود ندارند و خواستار عمل انحراف بینی بدون عمل زیبایی هستند در این مقاله برای اینگونه بیماران توضیحات بیشتری ارائه می دهیم.

انحراف بینی چیست؟

انحراف تیغه بینی یا به تعبیر عام، انحراف بینی اختلالی است که بر اثر جابجایی دیواره ی نازک بین دو سوراخ بینی به وجود می آید. به این دیواره ی غضروفی، تیغه بینی یا سپتوم (septum) گفته می شود که حفره ی بینی را به دو قسمت چپ و راست تقسیم می کند.

زمانی که تیغه بینی بیش از اندازه به یک سمت مایل و کج شود، یکی از سوراخ های بینی، بزرگتر از دیگری می گردد. بسته به شدت این انحراف، امکان رخداد گرفتگی بینی، کاهش جریان هوا و مشکلات تنفسی وجود دارد. سپتوم منحرف شده ی بینی همچنین ممکن است اختلال در تخلیه بینی و در نتیجه، افزایش میزان عفونت و آبریزش در پشت بینی را به دنبال داشته باشد.

ژنتیک و وراثت می تواند دلیل انحراف بینی باشد. و یا امکان دارد بینی شخص در دوره ی جنینی یا در طول پروسه ی زایمان بر اثر ضربه و جراحت انحراف پیدا کند که احتمال این موارد خیلی ضعیف است اما احتمال ضربه به بینی در دوره ی بزرگسالی بسیار بالا و متداول است.

جراحی تنها راه درمان انحراف بینی است. برای این منظور، جراحی سپتوپلاستی به کار گرفته می شود. اما بیشتر بیماران، عمل زیبایی بینی (رینوپلاستی) را نیز توامان با عمل انحراف بینی (سپتوپلاستی) انجام می دهند که به این عمل سپتورینوپلاستی گفته می شود.

جراحی سپتوپلاستی

 

سپتوپلاستی ( عمل انحراف بینی بدون عمل زیبایی ) نوعی از عمل بینی است که به طور ویژه بر روی انحراف بینی کار کرده و از این طریق، تنفس را بهبود می بخشد. اگرچه انحراف جزئی بینی امری رایج است اما برخی افراد از گرفتگی  یک طرف بینی خود رنج می برند و نمی توانند آنگونه که باید نفس بکشند. سپتوپلاستی می تواند تیغه منحرف شده ی بینی را صاف و راه جریان هوا را برای تنفس راحت تر باز کند. سپتوپلاستی تغییری را در ظاهر بینی ایجاد نمی کند و هدف آن فقط بهبود عملکرد بینی است.

 

مزایای عمل انحراف بینی

 • بهبود تنفس: وقتی که راه جریان هوا باز می شود، طبیعتا تنفس بیمار به صورت کامل و راحت صورت می گیرد.
 • کیفیت بهتر خواب: صاف کردن و از بین برن انحراف بینی نه تنها تنفس را در بیداری بهبود می بخشد، بلکه خروپف و آپنه خواب درطول شب و زمانی که فرد خواب است، از بین می رود و درکل، شخص خواب بهتری را تجربه می کند
 • عفونت سینوسی کمتر: باز کردن مجرای بینی به تخلیه ی عادی مخاط از سینوس ها کمک می کند.
 • بهبود حس بویایی: بیمارانی که به دلیل انحراف بینی حس بویایی یا چشایی خود را از دست داده بودند، ممکن است با عمل انحراف بینی هر دو حس را بازیابند.

رینوپلاستی و عمل زیبایی بینی

رینوپلاستی( عمل زیبایی بینی بدون عمل انحراف بینی ) عملی است که تخصص آن، بهبود ظاهر بینی می باشد. با این عمل می توان بینی را درازتر، کوتاه تر، عریض تر، کوچکتر و یا پل آن را صاف کرد. به علاوه، زوایای بینی، اندازه، شکل و مدل نوک آن یا هر عمل زیبایی بینی را می توان با استفاده از رینوپلاستی انجام داد.

مزایای عمل زیبایی بینی

 • تناسب بینی با سایر اجزای صورت: در بعضی افراد، بینی با دیگر اجزای صورت تناسب ندارد و همین باعث می شود چهره ی وی آنطور که باید زیبا به نظر نرسد. رینوپلاستی با تغییر شکل، اندازه و زوایای مختلف بینی این تناسب را به صورت فرد بازگرداند.
 • افزایش اعتماد به نفس: متاسفانه گاهی اوقات فرد به دلیل بینی بزرگ خود مورد تمسخر دیگران قرار می گیرد. یا حتی گاهی شخص به دلیل نارضایتی از مدل بینی خود منزوی می شود. جراحی زیبایی بینی می تواند این مشکل را برطرف کرده و باعث شود که فرد با اعتماد به نفس بیشتری در جامعه حاضر شود.
 • بهبود بیماری هایی مانند رینوفیما: با عمل زیبایی بینی می توان بیماری هایی مانند ریوفیما که باعث بدشکل شدن بینی می شوند را درمان و برطرف کرد.

سپتورینوپلاستی

سپتورینوپلاستی ترکیبی از سپتوپلاستی و رینوپلاستی است. این نوع جراحی بینی هم به دلیل زیبایی و هم با هدف کارکردی انجام می شود و پس از این عمل، انحراف بینی از بین رفته و بینی ظاهر بهتری پیدا می کند.

مزایای عمل سپتورینوپلاستی

 • ظاهر بینی کج شده را بهبود می بخشد.
 • گرفتگی بینی را از بین برده و باعث تنفس راحت تر می شود.
 • زمانی که انحراف تیغه بینی از بین برود، بینی ظاهر بهتری پیدا می کند.
 • می تواند خروپف و آپنه خواب را بهبود دهد.
 • شکل بینی را تغییر داده و میان ظاهر و اندازه بینی و سایر اجزای صورت تعادل ایجاد می کند.
 • هم باعث بهبود ظاهری و هم بهبود عملکردی بینی می شود.
 • هزینه عمل بینی را پایین می آورد و بیمار به جای پرداخت هزینه دو عمل (عمل انحراف بینی و عمل زیبایی بینی) پول یک عمل را پرداخت می کند.
 • ریسک نارضایتی بعد از عمل را بسیار کاهش می دهد.

آیا می توان عمل انحراف بینی را بدون عمل زیبایی انجام داد؟

 

برخی بیماران مایلند که فقط نقص بینی یا همان انحراف بینی برطرف شده و ظاهر بینی تغییری نکند. این کار کاملا شدنی و ممکن است و مانعی برای انجام آن وجود ندارد. سپتوپلاستی یک عمل انحراف بینی مستقل می باشد و بنابر درخواست بیمار می توان آن را بدون عمل زیبایی انجام داد.

اما در موارد زیادی، بیمار بعد از گذشت یک مدت از عمل انحراف بینی ، به جراح مراجعه کرده و خواهان انجام رینوپلاستی و عمل زیبایی بینی می شود. بعد از عمل انحراف بینی که بدون عمل زیبایی انجام شده است مشخص نیست که بینی به چه شکلی درخواهد آمد. پس بهتر است که در همان جراحی اول، عمل زیبایی و انحراف بینی به طور همزمان (سپتورینوپلاستی) انجام شوند. همانطور که ملاحظه کردید، مزایای سپتورینوپلاستی بیشتر از سپتوپلاستی است و احتمال رضایت بیمار بعد از سپتورینوپلاستی بیشتر است.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.