نکاتی در مورد جراحی زیبایی پلک و مراقبت های قبل و بعد از عمل


جراحی زیبایی پلک

چشم‌ها در بسیاری از موارد نشان‌دهنده سن شما و حتی منعکس کننده حالات هیجانی و خلقی می‌باشند. از سوی دیگر باید گفت متأسفانه، چشم‌ها و پلک‌ها زودتر از سایر اجزای بدن علایم پیری را نمایان می کنند.

افتادگی پلک یا پتوز عارضه‌ای است که مشخصه آن شل شدن و افتادن پلک بالا می باشد. این عارضه که در اصطلاح پزشکی بلفاروپتوز معروف است، دارای گونه‌های متفاوتی است. به عوان مثال می توان گفت که افتادگی یک پلک را پتوز یک طرفه و افتادگی دو پلک را پتوز دو طرفه می نامند. اگر پوست اضافی و پف کرده در بخش فوقانی پلک بالا وجود داشته باشد، عارضه درماتوکالاسیس اطلاق می‌شود.

افتادگی پلک گاهی ممکن است مادرزادی باشد و گاهی در طول عمر ایجاد ‌شده باشد و اکتسابی است. پتوز ممکن است موقتی یا دائمی باشد. افتادگی پلک با جراحی که در آن لیفت پلک بالا انجام می‌شود میتوان رفع کرد. این عمل بر روی عضله بالابرنده پلک (عضله مولر یا عضله لواتور/ آپونوروز) اعمال می‌شود.

بلفاروپلاستی پلک بالا

این جراحی پلک جهت برداشتن پوست اضافه و رفع پف آلودگی پلک بالا انجام می شود. با انجام این جراحی می توان سبب بهبودپذیری در شکل و موقعیت پلک فوقانی شد. در برخی از افراد افتادگی و پوست اضافه پلکشان به حدی است که موجب محدودیت در دید جانبی آن ها می شود و دید را برایشان عذاب آور می کند، این افراد می توانند با انجام عمل بلفاروپلاستی کمک موثری به بهبود دید چشم خود کنند. در این جراحی برشی که ایجاد می شود در پلک فوقانی پشت چین پلک است و به نحوی خواهد بود که بعد از مدتی محو خواهد شد.

بلفاروپلاستی پلک پایین

هدف اصلی از انجام این جراحی برداشتن کیسه چربی زیرین پوست پلک پایین است. در این جراحی برش ایجاد شده در زیر خط مژه پلک پایین ایجاد خواهد شد که قابل مشاهده نخواهد بود.

روش های بیهوشی جراحی زیبایی پلک

عمل بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک با 3 روش بی حسی موضعی، نیمه بیهوشی و بیهوشی کامل قابل اجراست.

بی حسی موضعی: در این روش ماده بی حس کننده لیدوکایین فقط در محل عمل که در اینجا اطراف پلک است، تزریق می شود. همانند حالتی که در دندانپزشکی استفاده می شود. با این کار، پلک بی حس می شود و بیمار در حین جراحی زیبایی پلک دردی را متوجه نخواهد بود.

 جراحی زیبایی پلک به روش نیمه بیهوشی: در این روش از جراحی علاوه براینکه اطراف پلک توسط جراح بی حس می شود، متخصص بیهوشی نیز از طریق رگ، داروهای ضددرد و ضد اضطراب را به بیمار تزریق می کند.

بیهوشی کامل: در این روش نیز بیمار کاملآ بیهوش می شود. پلک های فوقانی و تحتانی را می توان به طور مجزا یا همزمان تحت عمل جراحی زیبایی قرار داد.

نحوه انجام عمل بلفاروپلاستی

عمل بلفاروپلاستی یا همان عمل زیبایی پلک در اکثر مواقع به صورت سرپایی انجام می شود. اگر عمل جراحی بر روی پلک های فوقانی و پایینی انجام شود، جراح معمولا ابتدا پلک های بالایی را عمل می کند سپس پایینی. اگر پلک بالایی شما تا نزدیک مردمک افتادگی داشته باشد، جراح ممکن است با استفاده از روشی به نام توسیس عمل بلفاروپلاستی را انجام دهد و بدین ترتیب از عضله ابرو ، پشتیبانی مضاعف می گردد. جراح فوق تخصص، پلک را برش داده و بخشی از پوست، عضله و احتمالا چربی اضافی را بر می دارد و جای برش را بخیه می زند.

برای عمل پلک پایین، جراح فقط زیر مژه و خط طبیعی پلک را برش می زند یا این که عمل برش را از داخل پلک انجام می دهد و عضلات و چروک اضافی پوست را از برداشته یا آن را ترمیم می کند و محل برش را بخیه می زند.

کاندیدای مناسب برای عمل زیبایی پلک

بهترین کاندیدهای جراحی زیبایی پلک، افرادی هستند که حداقل 35 سال سن دارند و همچنین آویزان شدن پوست پلک یا پف زیر چشم سبب تغییراتی ناخوشایند در چهره آن‌ها شده است. البته  افراد جوان‌تر که به دلایل خاص مشکلات فوق را پیدا کرده‌اند نیز می‌توانند تحت عمل جراحی قرار گیرند. برای انجام جراحی پلک لازم است شخص سالامت باشد و بیماری خاصی نداشته باشد. همچنین در این جراحی بیمار باید انتظارات واقع‌بینانه و معقولی از عمل جراحی و نتایج آن داشته باشد. بنابراین دیدن تصاویر قبل و پس از جراحی سایر افراد و حتی مشورت با  افرادی که قبلاً جراحی شده‌اند، می‌تواند کمک‌کننده موثری به فرد بیمار کند.

برخی از بیماری‌ها و مشکلات، خطرات جراحی پلک را بیشتر می‌کنند. به عنوان مثال:

 • کمبود اشک
 • فشار خون بالا
 • دیابت
 • جدا شدگی شبکیه
 • اختلالات گردش خون
 • مشکلات تیروئید
 • خشکی چشم
 • بیماریهای قلب و عروق
 • گلوکوم

آمادگی قبل از جراحی پلک

حتمآ جهت انجام عمل بلفاروپلاستی، به یک فوق تخصص جراحی پلاستیک چشم یا یک جراح پلاستیک که متخصص در جراحی چشم است مراجعه کنید و در مورد موارد زیر با او صحبت کنید.

 • سابقه پزشکی : جراح شما سوالاتی در مورد عمل های قبلی و شرایط گذشته یا جاری، نظیر:   آلرژی، خشکی چشم، اختلالات گردش خون، گلوکوم، مشکلات تیروئید و دیابت از شما خواهد پرسید. پزشک خود را درباره مصرف داروها، ویتامین ها، مکمل های گیاهی، الکل، دخانیات و مواد مخدر مطلع کنید.
 • انتظارات شما: یک گفتگوی صادقانه از انتظارات و انگیزه‌هایی که دارید با پزشک خود در میان بگذاربد تا زمینه برای یک عمل رضایت بخش آماده گردد. همچنین جراح توضیح خواهد داد که این روش برای شما مناسب است یا خیر.

دوران نقاهت چقدر است؟

بخیه ها در جراحی پلک معمولا با نخ های قابل جذب زده می شوند و نیاز به کشیدن ندارند. علاوه براین بلافاصله بعد از جراحی، بیمار قادر به باز کردن چشم هایش خواهد بود و تنها ممکن است تا چند روز ورم و کبودی دور چشم داشته باشد، میزان تورم در عمل های مختلف، متفاوت است. بنابراین بهتر است دو روز در منزل استراحت کنید. بستری بیمار هم ممکن است از نصف روز تا حداکثر یک شب متغیر باشد. ورم های شدید و کبودی ها معمولا طی دو تا سه هفته اول رفع می شوند. ورم های متوسط نیز بعد از حدود سه ماه در ناحیه پلک و صورت اصلاح می شوند.

آب زدن به چشم ها بعد از 48 ساعت مشکلی ندارد. استفاده از کمپرس یخ نیز باید بلافاصله بعد از عمل انجام  شود و تا یک روز ادامه یابد. در چند روز اول موقع خوابیدن سر تخت باید با زاویه 30 درجه بالاتر باشد. این اعمال معمولا درد ندارد و در صورت درد ظرف 24 تا 72 ساعت اول برطرف می شوند. نتیجه نهایی اعمال جراحی پلک هم معمولا بعد از 6 تا 10 ماه در نظر گرفته می شود بنابراین  از بیمار انتظار میرود صبور باشد

مراقبت‌های بعد از جراحی

عمل پلک افتاده دوره نقاهت کوتاهی دارد. با رعایت موارد زیر، روند بهبودی را به خوبی طی خواهید کرد تا از نتیجه فوق‌العاده این جراحی بهره‌مند شوید:

 • برای رفع جای زخم از پمادی که پزشک متخصص شما تجویز می‌کند، استفاده کنید. در بیشتر افراد این جای زحم طی 4 ماه رفع می‌شود. در تعداد کمی نیز به زمان بیشتری نیاز است و یا به صورت یک خط ظریف در چین پلک باقی خواهد ماند که به سختی دیده می‌شود.
 • بخیه‌ها را به هیچ وجه دستکاری نکنید و تا سه روز از شستن آن خودداری کنید. در واقع تا سه روز پس از جراحی نباید حمام بروید. بخیه‌ها 7 تا 10 روز بعد از جراحی کشیده می‌شوند.
 • بعد از عمل پلک‌ها باز است و تنها یک پانسمان روی جای بخیه پلک‌ها گذاشته می‌شود. این پانسمان یک تا دو روز پس از جراحی برداشته می‌شود.
 • برای رفع ورم و کبودی، تا سه روز اول از کمپرس آب سرد و سپس تا سه روز از کمپرس آب گرم استفاده کنید.
 • تا دو هفته سر خود را همیشه بالا نگه دارید و هنگام خواب زیر سر خود چند بالش نرم بگذارید.
 • درد، ورم، تاری دید و خشکی چشم طبیعی است و به مرور از بین می‌رود. تا یک هفته اول ممکن است ورم بیشتر شود. اما پس از سه هفته، 80 درصد ورم‌ها رفع می‌شود و 20 درصد باقی مانده تا حد اکثر سه ماه کامل از بین می‌روند.

هزینه جراحی پلک

هزینه جراحی پلک از مواردی است که بیشتر افراد قبل از جراحی می خواهند بدانند. این جراحی بیشتر به نوع و پیچیدگی فرآیند عمل بستگی دارد. به دلیل حساسیت بالای چشم و همچنین برای کاهش عوارض ناشی ازجراحی پلک، این نوع جراحی باید توسط پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک صورت پذیرد. که همین امر در هزینه جراحی پلک موثر است. هزینه جراحی افتادگی پلک به نوع درمان، هزینه بی‌حسی یا بیهوشی، هزینه اتاق عمل و تجهیزات بستگی دارد. هزینه تمام جراحی‌ها در این کلینیک و تحت نظارت دکتر یادگاری با حداقل قیمت و بالاترین کیفیت انجام می‌شود.

کاهش هزینه ها

از آن جایی که انجام جراحی های متعدد هزینه و ریسک بیشتری دارد، بسیاری از افراد برای کاهش هزینه های کلی تصمیم می گیرند که هم زمان چندین عمل زیبایی را انجام دهند و به این ترتیب در برخی موارد با مشورت پزشک می توان در یک جراحی چند هدف را دنبال کرد. برای مثال در برخی افراد همراه با جراحی پلک، جراحی لیفت ابرو یا صورت نیز انجام می شود.

این مورد برای فرد متقاضی عمل بسیار به صرفه است. چرا که با یک بار پرداخت هزینه ی اتاق عمل، هزینه های مربوط به بستری و غیره چند عمل زیبایی را با هم انجام می دهد. این مورد اگرچه ممکن است دوره ی نقاهت بعد از عمل را طولانی کند اما به جای آن که فرد بعد از هر جراحی، جداگانه این دوره را پشت سر بگذارد، تنها یک بار دوره ی بهبودی بعد از جراحی زیبایی را سپری می کند.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.